Načítám...
Doprava zdarma nad 699 Kč po Česku.

Králové a knížata zemí Koruny české

Dušan Třeštík, Jaroslav Čechura

Rybka Publishers | 2006


Tato kniha nyní není v nabídce. a my Vám dáme vědět, jakmile se opět objeví.

Dostupnost: Vyprodáno
Vazba: Pevná s obálkou
Počet stran: 392
Jazyky: česky
Ilustrátor: Vladimír Pechar
ISBN: 80-86182-55-X
Vydáno v: Praha
Poznámka: obálka Vladimír Pechar
Vystaveno: čt 1. října 2020 10:46
Číslo položky: 117905

Tato publikace přibližuje zasvěceným a poutavým výkladem, doplněným bohatým obrazovým doprovodem, osudy významných českých knížat a králů. V první části přináší Dušan Třeštík obecné historické zamyšlení nad vznikem a vývojem českého státu, které je současně uvedením k tématu české státnosti vůbec. V části druhé pak Jaroslav Čechura představuje čtyřicet panovníků, knížat a králů zemí Koruny české, kteří se nejsilněji vtiskli do českého historického povědomí a zanechali v něm nejhlubší stopy. Nedílnou součástí knihy jsou známé portréty výtvarníka Vladimíra Pechara, malované technikou reliéfní strukturáže, jež byly s mimořádným ohlasem vystavovány v barokním refektáři dominikánského kláštera u sv. Jiljí v Praze. Celá sbírka připomíná rodový strom, od postavy Čecha pokračuje přes tváře Přemysla, Mojmíra, Svatopluka až k Přemyslovcům, k Janovi Lucemburskému a Karlu IV. Galerii symbolicky zakončuje podobizna Jiřího z Poděbrad, jehož Pechar považuje za posledního z ryze českých panovníků. Najdeme zde i kněžny a královny - Ludmilu, Drahomíru, Jitku, manželku Přemysla Otakara II. Kunhutu či Elišku Přemyslovnu. Vladimír Pechar, jehož monumentální galerie mýtických i historických postav je ojedinělým dílem, při své tvorbě spolupracoval s historikem Dušanem Třeštíkem, který mu pomáhal jak při výběru portrétovaných knížat a králů, tak přihledání charakteru portrétovaných panovníků. I když se vždy snažil vycházet z dochovaných historických podkladů o skutečné podobě panovníků, výsledkem jeho tvorby nejsou striktně realistické obrazy, o to jsou však možná výstižnější. Králové a knížata zemí Koruny české - všichni tito mužové a ženy, jejichž život popisuje Dušan Třeštík a Jaroslav Čechura a jejichž tváře oživuje malíř ve svých portrétech, kdysi žili své vlastní osudy a naplnili je tak jako každý z nás. Něco však po nich zůstalo - to, že se stali znamením trvání tohoto státu, těchto zemí a nás všech - Čechů.

Komentáře ke knize
Jaroslav Čechura

Jaroslav Čechura je český historik, specializující se na novověké sociální dějiny. Vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obory historie – politická ekonomie – dějiny umění. V letech 1977 až 1986 byl pracovníkem Státního ústavu památkové péče a ochrany přírody v Praze; dalších 17 let vedl Archiv Národního muzea a 25 let redakci historické řady Časopisu Národního muzea. Učil na FF UK a spolupracoval též s Max-Planck-Institut für Geschichte v Göttingenu. Kromě toho vyučuje na KTF UK a Technické univerzitě v Liberci. Je členem několika redakčních či vědeckých rad. Od počátku se profiloval jako medievalista a zabýval se hospodářskými a sociálními dějinami Čech ve středoevropském kontextu. Později rozšířil svůj záběr o období raného novověku, jež nahlíží „zdola“, konkrétně pak prizmatem poddanských vztahů, každodennosti, rebelií, kriminality, sexuality, stavovské politiky či tradiční kultury venkova. Vzhledem k nebývalému rozsahu knižní tvorby, která cílí nejen na odborného, ale i laického konzumenta, tak Čechura náleží k nejvýznamnějším současným českým představitelům mikrohistorie. V rámci reorganizace bylo schváleno děkankou filosofické fakulty UK rozhodnutí ředitele Ústavu českých dějin Ivana Šedivého o zrušení profesorského místa se specializací na české dějiny raného novověku s účinností 1. července 2015. Zrušení místa, a tedy Čechurovo propuštění, vzbudilo jisté překvapení v rámci univerzity, ovšem upozornil na ně i Petr Zídek v Lidových novinách.

Dušan Třeštík

Dušan Třeštík byl český historik a publicista. Roku 1951 odmaturoval na Gymnáziu Teplice. V letech 1951–1956 studoval historii a archivnictví na Karlově univerzitě. Od roku 1958 působil v Historickém ústavu Akademie věd České republiky. Ač jej prapůvodně zajímaly moderní dějiny, pod tlakem tehdejší společenské atmosféry hledal svobodnější atmosféru na poli středověkých dějin. Svoji diplomovou práci napsal na téma českých formulářů 13. století. Nakonec se specializoval na dějiny raného středověku ve střední a východní Evropě a na filosofii dějin. V tomto směřování jej hluboce ovlivnil jeho učitel František Graus, pod jehož vedením vypracoval svou první zásadní práci, dodnes podnětnou analýzu Kosmovy kroniky. Naposledy působil v Centru medievistických studií při Akademii věd České republiky a v Historickém ústavu Akademie věd České republiky. V rámci této instituce kromě výchovy mladých medievistů připravil kupř. koncepci velkolepé mezinárodní výstavy „Střed Evropy kolem roku 1000“. Po listopadu 1989 rovněž publikoval množství politických textů , zejména v Lidových novinách a Mladé frontě DNES. Kritizoval sudetské Němce, připojil ovšem svůj podpis k dokumentu Impuls 99 propagujícímu evropskou integraci. Po 11. září 2001 byl skeptický k neokonzervativní politice a invazi do Iráku. Jeho manželkou byla od roku 1959 též významná historička Barbara Krzemieńska, která se do dějin oboru zapsala především biografií knížete Břetislava I. Dušan Třeštík byl od roku 2005 členem Učené společnosti ČR. Za zásluhy o popularizaci vědy obdržel v roce 2007 čestnou medaili Vojtěcha Náprstka Akademie věd České republiky. rozhovory: články:...

Dopravu hradíme my

Objednávkám nad 699 Kč

Tituly, které jinde nenajdete

Sběratelské kusy i knižní novinky

Balíme ekologicky

A s radostí

Vykupujeme knihy

Za hotové a s vlastním odvozem

Google Logo Google Star
4.6 zákaznické recenze

Výhodné komplety

Kupte knihy hromadně za výhodné ceny!

Procházet