Načítám...
Doprava zdarma nad 699 Kč po Česku.

Josefa Kaj. Tyla Sebrané spisy. Svazek první

Josef Kajetán Tyl

I.L. Kober | 1899


Tato kniha nyní není v nabídce. a my Vám dáme vědět, jakmile se opět objeví.

Dostupnost: Vyprodáno
Vazba: Pevná
Počet stran: 364
Jazyky: česky
Edice: 66. svazek ed. Národní bibliotéky 0x
Vydání: 5
Vydáno v: Praha
Vystaveno: čt 19. dubna 2018 10:35
Číslo položky: 29198

I. díl - Kusy mého srdce (Hudební dobrodruzi / Alchemista / České granáty / Láska básníkova / Pomněnky z Roztěže / Vlast a matka / Starý Tomáš / Láska vlastenky / Láska vlastencova / Pro jediné slovo / Praha / Procházky po vůkolí Pražském)

II. díl - Rozina Ruthardova

III. díl - Pout českých umělců

IV. díl - Poslední ČechV. díl - Novelly a povídky novověké (Nový rok / Ptáčníkova dceruška / Ženich na licho / Divadelní ředitel / Sestry / Marie / Hra z ochoty / Rozervanec / Ze života chudých / Cikán houslista / Pepíček a Pepička / Agelina / Knihař vlastenec / S poctivostí nezahyneš / Starý flašinetlář / Chudí lidé / Opatrnost koruna moudrosti / Zloděj / Karbaník a jeho milá / Bláznivý houslista / Nesvorní bratři / Panáci ze švestek / Chudé děvče a bohatý synek / Český jazyk moje škoda / Pomněnky z hrobu nejstaršího Čecha / Don Juan / Arabesky / Vlastenci / Kteří jsou / Po bále / Dvadcátého unora / Třetího unora / Několik lístků z mé staré tobolky)

Komentáře ke knize
Josef Kajetán Tyl

Josef Kajetán Tyl byl český dramatik, režisér, herec, překladatel, divadelní kritik, spisovatel a novinář. Jeho otec František, který byl v úředních záznamech psán též jako Till, Tille, Tylli nebo Týl, byl hudebníkem u 28. pěšího pluku, matka Barbora byla dcerou mlynáře Ignáce Králíka, vzali se 15. listopadu 1807. Otec odešel od vojska v roce 1809 a pracoval jako krejčař. Rodné jméno Josef Kajetán Till změnil na „Týl“ roku 1825 a na „Tyl“ až roku 1838. Od roku 1822 studoval staroměstské Akademické gymnázium v Praze, roku 1827 odešel pokračovat na gymnázium do Hradce Králové, kde se seznámil s Václavem Klimentem Klicperou. Po ukončení gymnázia začal studovat Filozofickou fakultu Karlo-Ferdinandovy univerzity v Praze. Studium nedokončil. Stal se členem Hilmerovy kočovné společnosti, kde se blíže seznámil s Magdalenou Forchheimovou, herečkou a operní zpěvačkou, se kterou se pak v roce 1839 oženil. Po dvou letech působení u této společnosti se vrátil do Prahy. V Praze získal místo účetního ve vojenské kanceláři 28. pěšího pluku, kde pracoval až do roku 1842. Ve volném čase se dále věnoval divadlu a novinařině. Od roku 1833 prakticky vedl redakci časopisu Jindy a nyní, tento časopis se po roce 1834 změnil na Květy české a až roku 1835 se název zřejmě na podnět Františka Palackého, zjednodušil na Květy. Redigoval jej do roku 1836 a v letech 1840–1845. Dále vydával časopis Vlastimil , v letech 1846–1849 redigoval Pražského Posla. Roku 1849 se pokusil založit noviny pro venkov – Sedlské noviny, ale tento pokus brzy ztroskotal. V roce 1833, společně s Karlem Slavojem Amerlingem, Františkem Dittrichem, skupinou literátů z okruhu Květů V. Filípkem, Františkem Hajnišem, Františkem Krumlovským, Karlem Hynkem Máchou a dalšími, založil Kajetánské divadlo, které hrálo na pražské Malé Straně v Kajetánském domě lékárníka a divadelníka Jana Dobromila Arbeitera. Bylo zaměřen...

Dopravu hradíme my

Objednávkám nad 699 Kč

Tituly, které jinde nenajdete

Sběratelské kusy i knižní novinky

Balíme ekologicky

A s radostí

Vykupujeme knihy

Za hotové a s vlastním odvozem

Dárkové poukazy nově v nabídce.

Hledáte dárek pro náročné knihomoly?

Vybrat