Načítám...
Doprava zdarma nad 699 Kč po Česku.

Hanácká sága : vzpomínky a deníky

Herma Svozilová-Johnová

Arista | 2000


Tato kniha nyní není v nabídce. a my Vám dáme vědět, jakmile se opět objeví.

Dostupnost: Vyprodáno
Vazba: Pevná s obálkou
Počet stran: 485
Jazyky: česky
Vydání: 1. vyd
ISBN: 80-86410-08-0
Vydáno v: Praha
Vystaveno: pá 8. dubna 2022 8:55
Číslo položky: 311985

Příběh významné hanácké rodiny Svozilů, která měla na Moravě vliv politický i hospodářský, od konce 19. století do poloviny minulého století.
Vyprávění spisovatelky Hermy Svozilové-Johnové o rodině svých předků, jejichž život byl spjat s úrodnou Hanou. Informace čerpala z rodových zápisků, dopisů a zejména ze svého archivu, který obsahoval četná alba fotografií a její deníky. První část vzpomínek je věnována širokému rodinnému společenství, rodičům a zástupu tet, strýců, bratranců a sestřenic včetně chůvy Andělky. V ukázkách z korespondence a výpovědích, líčí příběh vlastního života, kdy se vnuk a vnučka Josefa Svozila (zakladatele rodu) do sebe zamilují a založí rodinu. Poslední část je věnována autorčině životu po boku manžela, prostějovského starosty v letech 1937-39, vězněného účastníka odboje a exponovaného poválečného politika.

Komentáře ke knize
Herma Svozilová-Johnová

Herma Svozilová-Johnová byla česká spisovatelka a básnířka, orientovaná zejména na tematiku společenských a citových vztahů; autorka próz pro mládež. Narodila se na samém začátku 1. světové války do známé prostějovské rodiny. Otec Cyril Svozil byl prostějovský advokát, poslanec a sběratel výtvarného umění. Josef Svozil , její děd, se proslavil jakožto průkopník v oboru chmelařství a pivovarnictví na Litovelsku. Byl rovněž vydavatelem olomouckých Selských listů a litovelské Selské stráže. Její osobnost formovalo kultivované rodinné prostředí paralelně se vzděláním, kterého se jí dostalo. Nejprve v letech 1926 až 1928 studovala na klasickém gymnáziu v Prostějově a poté mezi lety 1928 a 1930 na lyceu Saint-Germain-en-Laye ve Francii. Maturovala v roce 1934 na francouzském reálném gymnáziu v Praze. V letech 1935 a 1937 absolvovala pobyt na univerzitě v Oxfordu. Během svého života vystřídala mnohá občanská povolání. Pracovala například na státních statcích na zámku Kačina u Kutné Hory či v Žacléři nebo v zelinářství v Praze-Jinonicích. V letech 1958 až 1960 působila v zahraničním oddělení Ústředního domu lidové tvořivosti a mezi lety 1966 a 1970 v zahraničním oddělení Svazu československých spisovatelů. Do literatury vstoupila již v roce 1929, kdy začala publikovat drobné články v regionálním tisku. Po druhé světové válce tiskl časopis Vlasta její verše zaměřené na budovatelské tovární prostředí. V prvních novelách a románech věnovala pozornost životu na rodném Prostějovsku a zajímavě popsala nerovný vztah muže a ženy. Do tohoto období náležejí zejména díla S okupační tematikou úspěšně pracovala v díle Vysoké napětí z roku 1948. Traumata padesátých let vylíčila v knize Justina je svědek . K válečné atmosféře se vrátila v knize Odskok z Oxfordu , zasazené do moravské vesnice v předvečer 2. světové války. V Mořském dně se pokusila o beletristickou reflexi československé...

Dopravu hradíme my

Objednávkám nad 699 Kč

Tituly, které jinde nenajdete

Sběratelské kusy i knižní novinky

Balíme ekologicky

A s radostí

Vykupujeme knihy

Za hotové a s vlastním odvozem

Google Logo Google Star
4.6 zákaznické recenze

Adoptujte knihu jen za 29 Kč.

Nemůžete si vybrat? Zvolte si žánr a my vybereme za vás.

Zjistit více