Načítám...
Doprava zdarma nad 699 Kč po Česku.

Fyzika pro každého : Mechanika, termika

Lev Davidovič Landau, Aleksandr Isaakovič Kitajgorodskij

Horizont | 1975


Tato kniha nyní není v nabídce. a my Vám dáme vědět, jakmile se opět objeví.

Dostupnost: Vyprodáno
Vazba: Pevná s obálkou
Počet stran: 289, [2]
Jazyky: česky
Překladatel: Vladimír Malíšek
Vydání: 1. vyd
ISBN: 40-061-75
Vydáno v: Praha
Náklad: 15 000 ks
Vystaveno: út 11. října 2022 9:09
Číslo položky: 415470

Přístupně psaná kniha dvou předních sovětských fyziků svěžím a neobvyklým způsobem přibližuje základní fyzikální pojmy a zákony dvou oblastí klasické fyziky - mechaniky a termiky. Autoři vysvětlují zákony pohybu a zachování, pohyb tuhých těles, tíži, tlak, stavbu, teplotu a stavy látek, energii aj. Výklad oživují četnými fyz ikálními zajímavostmi z denního života i vědeckých laboratoří a historickými exkursy.

Komentáře ke knize
Lev Davidovič Landau

Lev Davidovič Landau byl sovětský fyzik židovského původu, který přispěl k rozvoji mnoha oblastí teoretické fyziky. Mezi jeho úspěchy patří podíl na formulování matice hustoty – metodě kvantové mechaniky, kvantově mechanické teorie diamagnetismu, teorie supratekutosti, teorie fázových přechodů druhého druhu, Ginzburgovy-Landauovy teorie supravodivosti, vysvětlení Landauova tlumení ve fyzice plazmatu, Landauova pólu v kvantové elektrodynamice, a dvousložkové teorie neutrin. V roce 1962 obdržel Nobelovu cenu za fyziku za svou práci v oboru supratekutosti. Narodil se roku 1908 v Baku v židovské rodině. Otec byl inženýr-naftař, matka lékařka v oboru fyziologie. Landau byl velice matematicky nadán a sám o sobě říkal, že integrovat se naučil ve 13 letech a derivovat uměl od nepaměti. Po maturitě na židovském gymnáziu studoval jeden rok na obchodní škole. V roce 1922 začal studovat na Univerzitě v Baku dva obory současně – fyzikálně matematický a chemický. V roce 1924 přešel na fyzikální oddělení Leningradské univerzity, kterou absolvoval v roce 1927. Nastoupil jako vědecký aspirant do Leningradského fyzikálně-technického institutu, který vedl A. F. Ioffe. V letech 1926–1927 publikoval své první práce z teoretické fyziky. Od roku 1929 strávil půldruhého roku v zahraničí, v Dánsku, Anglii a Švýcarsku, kde pracoval s předními teoretickými fyziky, především s Nielsem Bohrem, kterého od té doby pokládal za svého jediného učitele. Po konfliktu s Ioffem opustil Leningradský institut a od roku 1932 působil Landau v Charkově, na Ukrajinském fyzikálně-technickém institutu. Pracoviště se brzy stalo centrem teoretické fyziky v Sovětském svazu. Zde také začal spolu s Lifšicem i dalšími spolupracovníky psát svůj kurs teoretické fyziky . Pobývalo zde na stážích též několik mladých a významných zahraničních fyziků, jako maďarský fyzik Laszlo Tisza a československý fyzik Georg Pl...

Aleksandr Isaakovič Kitajgorodskij

Aleksandr Isaakovič Kitajgorodskij byl ruský fyzik, odborník na krystalografii, syn akademika Isaaka Iljiče Kitajgorodského , fyzikochemika, odborníka na oblast výroby skel. Nejdříve obdržel domácí vzdělání a poté ukončil střední školu v 16 letech. Pak pracoval dva roky na Urale v laboratoři metalurgického závodu. V roce 1935 absolvoval fyzikální fakultu Moskevské státní univerzity . Stal se kandidátem fyzikálně-matematických věd , doktorem fyzikálně-matematických věd a profesorem . Do června 1941 vedl laboratoř rentgenové krystalografie Všesvazového institutu experimentální medicíny. Založil novou vědní disciplínu: organickou krystalografii a vnesl zásadní vklad do rozvoje metod krystalografické analýzy.

Dopravu hradíme my

Objednávkám nad 699 Kč

Tituly, které jinde nenajdete

Sběratelské kusy i knižní novinky

Balíme ekologicky

A s radostí

Vykupujeme knihy

Za hotové a s vlastním odvozem

Nevíte co číst?

Pošleme vám knihu z vašeho oblíbeného žánru jen za 29 Kč.

Zjistit více