Načítám...
Doprava zdarma nad 699 Kč po Česku.

Džungle na tisíci ostrovech

Zdeněk Vogel

Academia | 1973

Kategorie:
Štítky:

Tato kniha nyní není v nabídce. a my Vám dáme vědět, jakmile se opět objeví.

Dostupnost: Vyprodáno
Vazba: Brožovaná s obálkou
Počet stran: 163, [1]
Jazyky: česky
Vydání: 1. vyd
ISBN: 21-040-73
Vydáno v: Praha
Náklad: 30 000 ks
Poznámka: obálka Josef Týfa
Vystaveno: ne 20. února 2022 15:06
Číslo položky: 284926

Kniha „Džungle na tisíci ostrovech" vypráví o cestě českého zoologa do jednoho z posledních útočišť divokých zvířat – do ústí jihoamerického veletoku Orinoka. Do této obrovské oblasti, vytvořené nesčíslnými bahnitými ostrovy porostlými neproniknutelnou džunglí, vedl profesor Zdeněk Vogel malou výpravu vyslanou Chicagskou zoologickou společností. Výprava měla za úkol zjistit, která vzácná zvířata se dodnes vyskytují v tajemné deltě, některá z nich chytit a dopravit je do chicagské zoologické zahrady. Byl to velmi nesnadný úkol, protože celé území v ústí Orinoka je téměř neschůdné a nadto byla expedice podniknuta v období pro cestovatele mimořádně nepříznivém – v době dešťů.
O ústí řeky Orinoka je známo, že patří mezi kraje oplývající nejhýřivější přírodou, ale i nejnezdravější na světě. Proto tam dosud pracovali zoologové a botanikové především jen při březích hlavního toku a neodvažovali se hlouběji do sítě průplavů. Obávali se nejen nebezpečných tropických chorob, ale i otrávených šipek z foukaček nepřátelských indiánů. Tím víc je třeba ocenit odvahu tří mužů, kteří za svízelných podmínek – o nichž se autor knihy zmiňuje jen velmi skromně – pronikli hluboko do ostrovních pralesů u východního venezuelsko-guayanského pobřeží, aby vydali svědectví o zvířeně této oblasti.
Kniha je pozoruhodná i tím, že si zasvěceně všímá všech živočichů, s nimiž se výprava setkala; popisuje nejen jejich život v přírodě, ale i v zajetí. Autor sugestivně přibližuje exotická zvířata a jejich přírodní prostředí čtenáři, který postupně potkává podivné bytosti pamp, hor a pralesů: pásovce, lenochody, sirény, tapíry, jaguáry, anakondy, leguány, harpyc, papoušky, opice, obrovské stonožky a brouky a množství jiných neobyčejně zajímavých živočichů. V knize jsou uvedeny i mnohé nové poznatky o zvířatech, které jsme až dosud znali jen jako vzácné chovance zoologických zahrad. Ojedinělé jsou autorovy zážitky při lovech zvířat, zejména anakond, kdy mu hrozila smrt v kalných vodách Orinoka. Avšak tyto zážitky nejsou ústřední osnovou knihy „Džungle na tisíci ostrovech". Jejím cílem je ukázat pravdivý a nezkreslený obraz čarokrásné a zároveň kruté přírody v tajemném ústí nejsevernějšího jihoamerického veletoku. Měli jsme často příležitost sledovat filmové záběry z džunglí a pralesů, ale ve skutečnosti jsme viděli jen jejich okraje, protože uvnitř džunle filmovat nelze. Voglova kniha nás však vede přímo do tohoto zvláštního světa – do nitra rostlinného moře.

Komentáře ke knize
Zdeněk Vogel

Zdeněk Vogel byl český zoolog a spisovatel. Byl jedním z předních českých herpetologů a ochránců ohrožených druhů obojživelníků a plazů. Už od mládí jevil velký zájem o přírodu, především o ryby, obojživelníky a plazy. Později se v rámci studií zaměřil především na ekologii, etologii a ochranu nižších obratlovců. Mnoho let byl vedoucím Herpetologické stanice v Praze 6 – Suchdole, kde studoval biologii vzácných obojživelníků a plazů. Aby poznal život těchto zvířat v jejich přirozeném prostředí, podnikl cesty do nejjižnějších oblastí Evropy, na Kubu a do tropických oblastí Afriky a Jižní Ameriky. Všechny tyto cesty podnikl na pozvání tamějších vědeckých institucí a všechny měly za úkol nejen hlubší poznání přírody těchto zemí, ale především aktivní pomoc při ochraně ohrožených živočišných druhů a pomoc při zřizování národních parků, rezervací či chráněných oblastí. Popsal řadu nových vědě dosud neznámých forem živočichů, publikoval několik set odborných a populárně vědeckých článků a pojednání v našich i zahraničních časopisech. Jako autor i spoluautor napsal 16 knih. Od založení Společnosti přátel Národního muzea v Praze vedl prof. Vogel její Ichtyologicko-herpetologickou sekci, byl místopředsedou vivaristického odboru Rybářské a vivaristické sekce České vědeckotechnické společnosti. Byl čestným členem Státního přírodovědeckého muzea ve Stuttgartu, členem Societas herpetologica europaea, společnosti Salamander a dalších odborných zahraničních společností. Dlouhá desetiletí spolupracoval s Národním muzeem, kterému daroval mnoho vzácných, často nedostupných plazů, obojživelníků a ryb, které jsou dnes chloubou sbírek Národního muzea.

Dopravu hradíme my

Objednávkám nad 699 Kč

Tituly, které jinde nenajdete

Sběratelské kusy i knižní novinky

Balíme ekologicky

A s radostí

Vykupujeme knihy

Za hotové a s vlastním odvozem

Dárkové poukazy nově v nabídce.

Hledáte dárek pro náročné knihomoly?

Vybrat